Refundacje Uczniów OHP
Refundacje Uczniów OHP
Jeśli jesteś pracodawcą i zatrudniasz młodocianych pracowników w celu przygotowania zawodowego, możesz ubiegać się o refundację ich wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne. Jest to forma wsparcia finansowego dla pracodawców, którzy kształcą przyszłych fachowców w zawodach deficytowych lub pożądanych na rynku pracy.
Refundacja uczniów OHP jest realizowana przez Ochotnicze Hufce Pracy na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Aby skorzystać z refundacji, musisz spełnić kilka warunków, m.in.:
- zatrudniać młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów refundowanych,
- spełniać wymagania zawodowe i pedagogiczne do prowadzenia przygotowania zawodowego,
- zatrudniać młodocianych na czas nieokreślony,
- nie przekraczać limitu liczby młodocianych w stosunku do liczby pozostałych pracowników.
Stawki wynagrodzenia młodocianych pracowników w 2023 roku zależą od roku nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Są one obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS.
Nie, nie możesz ubiegać się o refundację uczniów OHP, jeśli zatrudniasz ich w innym zawodzie niż ten, w którym się kształcą. Warunkiem ubiegania się o refundację jest zatrudnianie młodocianych w zawodach określonych w wykazie zawodów refundowanych przez OHP. Wykaz ten jest ustalany przez ministra właściwego do spraw pracy i polityki społecznej, po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw edukacji i nauki oraz ministra właściwego do spraw gospodarki.
Zatrudnianie młodocianych w innym zawodzie niż ten, w którym się kształcą, nie jest uznawane za formę przygotowania zawodowego, a więc nie podlega refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne.
Tak, możesz ubiegać się o refundację uczniów OHP, jeśli otrzymałeś już inną pomoc publiczną na zatrudnianie młodocianych, pod warunkiem że nie przekroczysz limitu pomocy de minimis. Pomoc de minimis to pomoc publiczna o niskiej wartości, która nie wpływa na konkurencję i handel między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.
Limit pomocy de minimis wynosi 200 000 euro (lub równowartość tej kwoty w złotych) na okres trzech lat podatkowych dla jednego przedsiębiorcy. Jeśli przekroczysz ten limit, nie będziesz mógł ubiegać się o refundację uczniów OHP.