Obsługa ZUS i PFRON
Obsługa ZUS i PFRON
Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą lub zatrudniasz osoby niepełnosprawne, możesz skorzystać z różnych form wsparcia finansowego oferowanych przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Jedną z nich jest refundacja składek ZUS, czyli zwrot części lub całości składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które płacisz za siebie lub za swoich pracowników.
W tym wpisie wyjaśnimy, na czym polega refundacja składek ZUS, kto może z niej skorzystać i jakie są warunki ubiegania się o nią. Ponadto, odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego tematu.
Refundacja składek ZUS jest formą dofinansowania działalności gospodarczej lub zatrudniania osób niepełnosprawnych przez PFRON. Polega ona na tym, że Fundusz zwraca Ci część lub całość składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, które opłaciłeś za siebie lub za swoich pracowników w danym miesiącu.
Refundacja składek ZUS ma na celu zachęcić do prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne oraz do zatrudniania osób niepełnosprawnych przez pracodawców. Jest to forma wsparcia, która ma poprawić sytuację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz zmniejszyć ich wykluczenie.
O refundację składek ZUS mogą ubiegać się:
- osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą,
- pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne.
Osoba niepełnosprawna prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o refundację składek ZUS za siebie, jeśli spełnia następujące warunki:
- posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
- prowadzi działalność gospodarczą w formie jednoosobowej lub spółki cywilnej osób fizycznych,
- opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w pełnej wysokości,
- nie korzysta z innych form wsparcia finansowego ze środków publicznych.
Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może ubiegać się o refundację składek ZUS za swoich pracowników, jeśli spełnia następujące warunki:
- zatrudnia co najmniej jedną osobę niepełnosprawną w pełnym wymiarze czasu pracy lub dwie osoby niepełnosprawne w niepełnym wymiarze czasu pracy,
- opłaca składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne za swoich pracowników w pełnej wysokości,
- spełnia wymogi dotyczące wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych (tj. liczby osób niepełnosprawnych w stosunku do ogólnej liczby pracowników),
- nie korzysta z innych form wsparcia finansowego ze środków publicznych.
Aby ubiegać się o refundację składek ZUS, należy:
- zarejestrować się w Systemie Obsługi Dofinansowań (SODiR), który jest dostępny na stronie internetowej PFRON,
- wypełnić wniosek o refundację składki ZUS za dany miesiąc i złożyć go elektronicznie za pośrednictwem SODiR do 25 dnia następnego miesiąca,
- dołączyć do wniosku odpowiednie dokumenty potwierdzające spełnienie warunków ubiegania się o refundację (np. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, umowa o pracę, dowód wpłaty składki ZUS),
- czekać na decyzję PFRON o przyznaniu lub odmowie refundacji składki ZUS,
- w przypadku pozytywnej decyzji PFRON, otrzymać przelew na konto bankowe podane we wniosku,